logo

خدمات اجرایی

تجهیزات شبکه Active و Passive
تجهیزات شبکه به دو دسته Active و Passive تقسیم می شوند. تجهیزات فعال شبکه (Active) شامل تجهیزاتی هستند که به برق نیاز دارند، از جمله router، switch، Firewall و … اما تجهیزات غیر فعال شبکه (Passive) تجهیزاتی هستند که عملکردشان بدون نیاز به جریان برق می باشد. مانند: انواع کابل ها، اتصالات، انواع رک، کانکتورها، داکت یا کانال.
تجهیزات Passive شبکه:
Coaxial cable
کابل کواکسیال شامل یک کانال فیزیکی است که سیگنال را احاطه کرده است. این کابل دارای لایه های متمرکز الکتریکی و مواد عایق است. این ساختار تضمین می کند که سیگنال ها درون کابل قرار گرفته و مانع نویز الکتریکی از دخالت در سیگنال می شود.
کابل کواکسیال معمولا توسط اپراتورهای کابلی، شرکت های تلفن و ارائه دهندگان اینترنت در سراسر جهان برای انتقال داده ها، ویدئو و ارتباطات صوتی به مشتریان استفاده می شود. همچنین به طور گسترده در خانه ها استفاده می شود. بسته به تکنولوژی حامل استفاده شده و دیگر عوامل، سیم مسی و سیم نوری و فیبر نوری جایگزین کابل کواکسیال است.
بسیاری از این کابل ها یا جفت های لوله های کواکسیال را می توان در یک پوسته بیرونی قرار داد و با تکرار کننده ها می توانند اطلاعات را برای فاصله زیادی حمل کنند.
Twisted Pair cable
یک نوع کابل شامل دو سیم مستقل است که در اطراف یکدیگر پیچیده شده است. استفاده از دو سیم پیچ خورده به هم کمک می کند تا کاهش تداخل و القای الکترومغناطیسی را کاهش دهد. در حالی که کابل های پیچ خورده توسط شبکه های قدیمی تر تلفن مورد استفاده قرار می گیرند و کم هزینه ترین نوع کابل شبکه محلی (LAN) هستند، اغلب شبکه ها دارای یک کابل Twisted Pair در برخی از نقاط در طول شبکه هستند. دیگر انواع کابل های مورد استفاده برای شبکه های LAN عبارتند از کابل کواکسیال و فیبر نوری.
Fiber optic cable
شبکه های فیبر نوری به عنوان استانداردی برای انتقال داده های با سرعت بالا، به آرامی جایگزین مس شدند. رشته هایی از شیشه یا پلاستیک می باشند که پرتوهای نور را عبور می دهند. معمولا زمانی که نیاز به ارتباط در مسافت های بالا و سرعت بالا می باشد از این نوع کابل استفاده می شود. البته گران بودن آن از جمله معایب این کابل است. دیود لیزری و یا دیودهای ساطع کننده نور، از منابع نوری کابل فیبر نوری می باشد.
patch panels
یک patch panels در یک شبکه محلی (LAN) یک مونتاژ سخت افزاری است که شامل پورت هایی است که برای اتصال و مدیریت کابل های ورودی و خروجی LAN استفاده می شود. patch panels ها همچنین می توانند برای اتصال و مدیریت کابل های فیبر نوری استفاده شوند.
patch panels معمولا به rack شبکه متصل می شوند، همچنین می توانند بالا یا پایین سوئیچ ها قرار گیرند. یک سر کابل های کشیده شده در شبکه، به patch panel وارد می شود.
Rack
یک رک، فضایی برای پشتیبانی و محافظت از ماژول های سخت افزاری می باشد. عموما فلزی و با درب شیشه ای می باشند که در دو نوع دیواری و ایستاده موجود اند و بسته به تعداد سرورها، سوئیچ ها و … یعنی بسته به نیاز، در ابعاد مختلف وجود دارند.
Keystone
یک کیستون در واقع یک اتصال دهنده از نوع مادگی می باشد که برای ارتباط کابل شبکه به patch panel مورد استفاده قرار می گیرد.
تجهیزات Active شبکه:
Switch
Switch یک دستگاه هوشمندی است که عموما در لایه دوم OSI کار می کند. Switch با استفاده از بسته بندی سوئیچینگ برای دریافت، پردازش و ارسال داده ها به دستگاه مقصد، دستگاه ها را در یک شبکه کامپیوتری به یکدیگر متصل می کند. و با توجه به آدرس بسته های دریافتی روی هر پورت، جدول mac address را کامل می کند.
بعضی از سوئیچ ها همچنین می توانند داده ها را در لایه ۳ پردازش کنند، علاوه بر این شامل قابلیت مسیریابی نیز می باشند، که به این Switchها، switchهای لایه ۳ گفته می شود.
Router
روتر یک دستگاه لایه ۳ ای می باشد که یک جدول از مسیرهای موجود و شرایط آنها را ایجاد یا نگهداری می کند و از این اطلاعات به همراه الگوریتم های فاصله و هزینه برای تعیین بهترین مسیر برای یک بسته داده استفاده می کند.
به طور معمول، قبل از ورود به مقصد، یک بسته ممکن است از طریق تعدادی از نقاط شبکه با روترها حرکت کند. یک روتر به دو یا چند خط داده از شبکه های مختلف متصل می شود. هنگامی که یک بسته داده در یکی از خطوط قرار می گیرد، روتر اطلاعات مربوط به آدرس شبکه در بسته را برای تعیین مقصد نهایی می خواند. سپس، با استفاده از اطلاعات در جدول مسیریابی، بسته را به شبکه بعدی به سمت مقصد هدایت می کند.