logo

خدمات اجرایی

شبکه های کامپیوتری کوچک
شبکه ی کامپیوتری راهی مناسب برای استفاده بهینه از سیستم و اجزای آن است. استفاده از این روش راهی مناسب برای سازمان های کوچک نیز می باشد. یک شبکه کامپیوتری به شما این اجازه را می دهد که تمام عملکرد های یک کسب و کار کوچک – مانند ارتباطات، انتقال داده و ذخیره – راحت تر مدیریت کنید.
با نصب شبکه، کامپیوتر شما می تواند از تمام قابلیت هایش حداکثر استفاده را ببرد و با تمام نیاز های کسب و کار شما تطبیق داده شود. شما می توانید به هر کامپیوتری که در درون شبکه هست دسترسی داشته باشید، همچنین فایل ها و ابزار را به اشتراک بگذارید.

شبکه کابل کشی یا شبکه بی سیم
اولین تصمیمی که در مورد شبکه تان باید گرفته شود این است که آیا می خواهید شبکه تان به صورت کابل کشی باشد یا به صورت بی سیم(وایرلس). این دو روش حتما معایب و مزایا ی خود را دارند، ولی هر یک می تواند نیازهای کسب و کار شما را بر طرف کند.
گفته می شود که شبکه های کابلی کاملا قابل اعتماد، مقرون به صرفه، ایمن و آسان در نصب است. البته اگر تعداد اجزایی که به اینترنت وصل می شود زیاد باشند، بهتر است از شبکه ی بی سیم استفاده شود، که به شما امکان این را می دهد که از راه دور به اینترنت دسترسی داشته باشید. نصب شبکه های بی سیم نیز به لطف حضور WiFi بسیار آسان شده است،. همچنین دیگر نیاز به سیم و کابل نبوده، پس هزینه ها نیز کاهش پیدا می کنند.
کامپیوترهای رومیزی (desktop ) عموما به سمت شبکه های کابل کشی شده گرایش دارند، در عین حال لپتاپ ها به شبکه های بی سیم تمایل دارند. اگر شما یک کامپیوتر رومیزی و یک لپتاپ در محل کارتان دارید، شما می توانید ترکیبی از این دو را استفاده کنید. بر فرض مثال، کامپیوتر رومیزی من از طریق کابل اترنت به اینترنت وصل است و لپتاپ از طریق روتر بی سیم به اینترنت متصل است.
نصب و راه اندازی شبکه: همتا به همتا (peer to peer ) در مقابل کلاینت – سرور (client – server)
تصمیم بعدی که باید در هنگام نصب کردن شبکه گرفته شود در مورد آن است که آیا به صورت همتا به همتا بر پا شود یا به صورت مشتری – سرور. هر دو شبکه کامپیوتر ها را به وصل می کنند و در نتیجه منبع ها می توانند در اشتراک گذاشته شوند. تفاوت های اساسی این دو شبکه در پیکر بندی ها است.

نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتری همتا به همتا (peer 2 peer):
در شبکه ی peer to peer، هر کامپیوتر هم به عنوان مشتری و هم سرور کار می کند. هر کامپیوتر به صورت مستقیم با یک کامپیوتر دیگر در شبکه ارتباط دارد و منبع ها می توانند اضافه یا حذف شوند. نصب همتا به همتا در شبکه های خانگی فراگیر تر است.
ابزار های مورد نیاز :
بر پا کردن یک شبکه ی peer to peer نیاز به یک روتر (با قابلیت های بی سیم) و کابل های اترنتی که روتر را به مودم متصل کنیم و از روتر به کامپیوتر ها متصل گردد مورد نیاز است.
تنظیماتی که نیاز دارید :
با توجه به سیستم عاملی که کامپیوتر شما از آن استفاده می کند، کامپیوتر شما باید برای داشتن شبکه دارای یکسری عملکرد های تعبیه شده باشد. بر فرض مثال در ویندوز ، می توانید گزینه ای را انتخاب کنید که تمام کامپیوتر ها را در یک گروه کاری (workgroup برای xp ) یا یک گروه خانگی (homegroup برای ویندوز 7) قرار دهد و اجازه پرینت یا به اشتراک گذاری فایل را بدهد. شبکه های داخلی تعبیه شده در درون کنترل پنل به شما در راه اندازی این شبکه کمک می کند.

نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتری کلاینت – سرور (client – server)
در یک شبکه کلاینت – سرور، چند مشتری (کامپیوتر ها) به یک سرور مرکزی متصل می شوند. داده های عمومی و برنامه ها بر روی یک سرورنصب شده اند و مشتری به سرور متصل می شود تا بتواند به آن دسترسی داشته باشد. این روش نصب در سازمان های بزرگ بیشتر اجرا می شود.
ابزار هایی که به آن نیاز دارید :
برای آنکه یک شبکه ی کلاینت – سرور ایجاد کنید، شما معمولا به یک سرور یا حداقل به یک سیستم عامل سرور پسند (server-friendly) نیاز دارید، مایکروسافت ویندوز نسخه ی سرور و linux برای آن بسیار مناسب است.
شما می توانید یکی از آنها را به PC متصل کنید و به عنوان سرور از آن استفاده کنید، ولی اگر یک سازمان بزرگ دارید بهتر است که از یک سرور تنهایی (یعنی یک سیستم مستقل به عنوان سرور) استفاده شود، مخصوصا اگر در آینده قصد دارید شبکه تان را توسعه دهید.
قطعاتی که نیاز دارید :
اتصال به شبکه نیمی از کار است. هنگامی که متصل شدید، سرور شما یا کامپیوتری که سرور OS در آن در حال اجرا است، باید برای پیکربندی آماده باشد. تمام کامپیوترهای کلاینت شما باید دارای نام باشند. شما از این نام ها برای اینکه محدودیت ها راتنظیم کنید یا امتیاز هایی به هر کدام از مشتری های بر روی شبکه تان بدهید، استفاده می کنید.
برای آنکه یک شبکه ی کلاینت – سرور ایجاد کنید، شما معمولا به یک سرور یا حداقل به یک سیستم عامل سرور پسند (server-friendly) نیاز دارید، مایکروسافت ویندوز نسخه ی سرور و linux برای آن بسیار مناسب است.
شما می توانید یکی از آنها را به PC متصل کنید و به عنوان سرور از آن استفاده کنید، ولی اگر یک سازمان بزرگ دارید بهتر است که از یک سرور تنهایی (یعنی یک سیستم مستقل به عنوان سرور) استفاده شود، مخصوصا اگر در آینده قصد دارید شبکه تان را توسعه دهید.