logo

خدمات اجرایی

فایل سرور (file server)
با راه اندازی فایل سرور می توان تحت شرایط تعیین شده و خاص این امکان را برای کاربران فراهم کرد که بتوانند فایل ها و اطلاعات خود را برای بقیه کاربران داخل شبکه به اشتراک بگذارند ، و مدیران شبکه با استفاده از فایل سرور می تواند کنترل کاملی بر فایل های به اشتراک گذاشته شده داشته باشند .
وظیفه فایل سرور
وظایف اصلی فایل سرور را می توان به 2 قسمت تقسیم کرد :
1 – امکان ذخیره فایل ها در مکانی متمرکز برای کاربران
2 – امکان اشتراک گذاری فایل ها بین کاربران
ویژگی های فایل سرور
1 – امکان به اشتراک گذاری فایل ها و فولدر ها بین کاربران شبکه
2 – امکان مدیریت فایل سرور ها در موارد زیر :
• مدیریت دسترسی به فایل ها و فولدر ها
• مدیریت فضای دیسک
• مدیریت سهمیه دیسک که برای کنترل میزان فضای مورد استفاده کاربران استفاده می شود
3 – برای فایل سرور های که Volume های NTFS دارند :
• امنیت NTFS برای محافظت از فایل ها و فولدر هایی است که دسترسی آن برای کاربران بسته شده است .
• رمزگذاری فایل سیستم (EFS) ، با استفاده از این سیستم کاربران می توانند بر روی فایل ها ، فولدر ها و درایوهای داده ای موجود در Volume های فرمت شده NTFS رمزگذاری کنند . با استفاده از EFS می توان اطلاعات محرمانه را از دسترسی غیر مجاز محافظت کرد .
• DFS یا Distributed File System : با استفاده از این سیستم می توان فایل ها و فولدر های به اشتراک گذاشته شده را سازمان دهی کرد ، این سیستم با مخفی کردن ساختار اصلی اشتراک گذاری فایل یک ساختار مجازی درست می کند که تمامی فایل های به اشتراک گذاشته شده را با این که در فایل سرور های مختلفی هستند ولی در یک ساختار فایل نشان می دهد .
4 – در صورت لزوم می‌توان قابلیت‌های فایل‌های آفلاین را فعال کرد ، Offline File ها این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند تا فایل‌های سروری را روی یک لوکال لپ تاپ ، Mirror کرد تا اطمینان حاصل شود که فایل‌های لپ تاپ و فایل‌های سروری با هم سینک هستند ، Offline File ها تضمین می‌کنند که کاربران لپ تاپ زمانی که به شبکه متصل نیستند، به فایل‌های مبتنی بر سرورها دسترسی داشته باشند.

میل سرور (Mail Server)
میل سرور نرم افزاری می باشد که همانند یک شبکه کامپیوتری عمل نموده و کار اصلی آن تبادل نامه های الکترونیکی می باشد. در واقع Mail سرور دارای امکانات وسرویس های خاصی است که برای ارسال میل از یک سرور به سایت ها و ایمیل های دیگران مورد استفاده قرار می گیرد. با کلیک کردن یک دکمه ماوس شما می توانید یک ایمیل را از یک نقطه جهان به نقطه ای دیگر در چند ثانیه ارسال نمائید. به مجموعه ای از نرم افزار ها و سخت افزار ها گفته می شود که امکان ارسال و دریافت پست الکترونیک را برای یک سازمان فراهم می آورد. در واقع Mail سرور دارای امکانات و سرویس های خاصی است که برای ارسال Mail از یک سرور به سایت ها و ایمیل های دیگران مورد استفاده قرار می گیرد. با کلیک کردن یک دکمه ماوس شما می توانید یک ایمیل را از یک نقطه جهان به نقطه ای دیگر در چند ثانیه ارسال نمائید. بسیاری از ما از این فرایند ارسال داده استفاده می نماییم، اما تا به حال از خود پرسیده ایم که این ارسال ایمیل چگونه صورت می گیرد؟ پاسخ به این پرسش حول محوری به نام سرور میل می چرخد. سرور پست الکترونیکی مثل یک پستچی در یک محله عمل می کند و عملکرد آن بدین صورت است که هر ایمیل پس از ارسال از مجموعه های سرویس دهنده پست الکترونیک که در آن آدرس گیرنده برای ایمیل مشخص می گردد، عبور نموده و به سرور مقصد می رسد.
این فرایند درست همانند رد و بدل شدن داده در شبکه اینترنت می باشد. هر ایمیل به چندین بسته اطلاعاتی تقسیم می شود که همه آنها روی یک کامپیوتر مرکزی ( ایمیل سرور ) که سرویس ایمیل را میزبانی می کند قرار می گیرند. وقتی فرستنده بر روی کلید Send کلیک نماید، بسته های اطلاعاتی از طریق شبکه اینترنت به سروری که سرویس ایمیل گیرنده را پشتیبانی می کند ارسال می شود، در این زمان سرور گیرنده به دنبال آدرس ایمیل فرد گیرنده می گردد و به محض یافتن آن، ایمیل را در پوشه inbox آن منتشر می سازد، بدین ترتیب شخص گیرنده ایمیل را همان گونه که فرستنده ارسال نموده است، مشاهده می نماید.
بسیاری از ما از این فرایند ارسال داده استفاده می نماییم، اما تا به حال از خود پرسیده ایم که این ارسال ایمیل چگونه صورت می گیرد؟پاسخ به این پرسش حول محوری به نام سرور میل می چرخد. سرور پست الکترونیکی مثل یک پستچی در یک محله عمل می کند و عملکرد آن بدین صورت است که هر ایمیل پس از ارسال از مجموعه های سرویس دهنده پست الکترونیک که در آن آدرس گیرنده برای ایمیل مشخص می گردد، عبور نموده و به سرور مقصد می رسد. این فرایند درست همانند رد و بدل شدن داده در شبکه اینترنت می باشد. هر ایمیل به چندین بسته اطلاعاتی تقسیم می شود که همه آنها روی یک کامپیوتر مرکزی ( ایمیل سرور ) که سرویس ایمیل را میزبانی می کند قرار می گیرند. وقتی فرستنده بر روی کلید Send کلیک نماید، بسته های اطلاعاتی از طریق شبکه اینترنت به سروری که سرویس ایمیل گیرنده را پشتیبانی می کند ارسال می شود، در این زمان سرور گیرنده به دنبال آدرس ایمیل فرد گیرنده می گردد و به محض یافتن آن، ایمیل را در پوشه inbox آن منتشر می سازد، بدین ترتیب شخص گیرنده ایمیل را همانگونه که فرستنده ارسال نموده است، مشاهده می نماید. از محبوب ترین سرور ایمیل های رایگان می توان به Yahoo ,Gmail و Hotmail اشاره نمود.

مانیتورینگ (Monitoring)
مانیتورینگ عملی است برای مشاهده وضعیت یک سیستم است. برای مثال سرور و یا سایت شما ممکن است در هر لحظه وضعیت‌های متفاوتی داشته باشد. شما با سرویس‌های مانیتورینگ می‌توانید از وضعیت لحظه‌ای سرور و سایت و شبکه مخابراتی یا به طور کلی آپتایم سرور مطلع شوید و گزارش لحظه‌ای خطاها و عیوب و مشکلات شبکه یا سرور خودتان را ملاحظه کنید و گزارش کامل و دقیقی به صورت جامع در اختیار داشته باشید.
سرویس مانیتورینگ
تمامی سرورها و وب‌سایت‌ها و سیستم‌های شبکه در شبکه اینترنت یا شبکه‌های داخل نیاز به مانیتورینگ و مانیتور شدن (Monitoring) دارند.
این بدان معناست که هرگاه مشکلی برای وب‌سایت و سرور شما پیش آمد به صورت آنی از طریق سیستم‌های اطلاع‌رسانی از وضعیت آپتایم با خبر شوید.
وب‌سایت و یا سرور شما دارای کاربران زیادی می‌باشد که با در دسترس نبودن وب‌سایت و قطع شدن سرور (دان) یا وب‌سایت لطمه فراوانی به اعتبار آن‌ها وارد می‌گردد و این موضوع موجب ناراحتی کاربران می‌گردد.

(Fax Server) فکس سرور
دستگاه فکس سرور (Fax Server) سیستمی است که در محیط شبکۀ سازمان یا شرکت شما به صورت Client- Server راه اندازی گردیده و کلیه پرسنل سازمان یا شرکت امکان ارسال و دریافت فکس تحت شبکه (اینترنت و اینترانت) را دارند. از دستگاه فکس سرور برای مکانیزه کردن عملیات فکس، در سازمان ها و ادارات استفاده می شود. به طوری که دیگر به دستگاه های فکس قدیمی نیاز نخواهد بود و قابليت فکس به صورت ديجيتال برای کليه خطوط فراهم می شود. همچنين، با ايجاد روند های هوشمند و ديتابيسی جهت توليد فکس های مورد نياز تماس گيرندگان، سازمان را به سمت کاهش هزينه ها و ارائه سرويس های الکترونيکی سوق می دهد.
. فکس سرور کلیه ارتباطات فکس یک شرکت یا سازمان را به صورت سازماندهی شده از طریق سیستم سخت افزار خود انجام می دهد در نتیجه در مصرف کاغذ صرفه جویی قابل توجهی انجام شده و جوهر کاملا حذف انجام می شود. استفاده از این راهکار کلیه مکاتبات تحت فکس را به صورت مرکزی مدیریت و سازماندهی می کند همجنین شرکت های دارای پراکندگی شعبه می توانند با استفاده از هر نوع بستر شبکه (اینترنت – اینترانت) فکس های خود را به صورت داخلی بدون استفاده از خط تلفن و هزینه ارسال نمایند.
چرا سازمان ها به فکس سرور (Fax Server) نیاز دارند؟
سرور فکس، راه کاری مناسب و همیشگی برای یکپارچه سازی، تغییرات و سفارشی کردن مکاتبات فکسی است.
سرور فکس راه کاری کاربردی، مقرون به صرفه و حرفه ای برای بایگانی کردن اسناد ارسالی و دریافت شماست.
امنیت بالا و حفظ مکاتبات تحت فکس و اطلاعات محرمانه - دور از دسترس افراد غیر مرتبط قرار گرفتن اسناد
صرفه جوئی در مصرف کاغذ و حذف کامل جوهر از پروسۀ ارسال و درسافت فکس
نگهداری و تعمیر آسان
ویژگی ها و مزایای فکس سرور:
امکان ارسال و دريافت 1 تا 32 خط فکس به طور همزمان
ارسال فکس به صورت دستی و خودکار در محيط های مختلف نرم افزاری
پشتيبانی از کليه فرمتهای (BMP-PDF-TIF-GIF-JPG-HTML-DOC)
سیستمی بسيار مناسب برای نمايش، مديريت و ويرايش فکس ها با پسوند TIF
دارای قابلیت تماس خودکار جهت ارسال فکس ساده
امکان ايجاد قوانين مختلف برای فکس های دريافتی يا کارتابل کاربران
دارای وب سرويس، DLL و API واسط
سيستم آرشيو و بايگانی دستی و خودکار فکس های دريافتی و ارسالی
قابليت کنترل و مديريت کليه زنگ های هشدار نرم افزار
پشتیبانی از نسخه ويندوز سرور، ويندوز کلاينت، پنل تحت وب و مديريت تلفنی سيستم
سازگاري با Outlook و Exchange
دارای ابزاری خاص برای شرکت های توليد کننده نرم افزار ( فکس اتوماسيون اداری، مالی و CRM و...)
دارای گالری فايل های صوتی و درختواره های IVR با قابليت دسته بندی موضوعی برای راحتی کاربر
مديريت ترافيک خطوط جهت ارسال فکس در زمانهاي شلوغی سازمان
قابليت ارسال فکس های دريافتی به پست الکترونیک کاربران
مديريت پرينتر و کاربران مجاز به استفاده از آن و يا پرينت فکس های مهم
موتور مجزا جهت ارسال و دريافت فکس
امکان بارگزاری فکس ها بر روی FTP هاست سازمان
امکان دريافت مستقيم فايل از اسکنر و ارسال به صورت فکس
امکان تعريف کردن منو به تعداد نامحدود و تقسيم بندی فکس های دريافتی
قابليت ارسال اتوماتيک و هوشمند فکس بر حسب برنامه زمانی منظم
ارسال گروهی فکس با مديريت کليه تنظيمات مربوطه
ايجاد سيستم پشتيبان گيری منظم طبق برنامه زمانی قابل تنظيم